Pro cyklisty

Cyklotrasy a cyklostezky, výlety s dětmi i pro náročné bikery. 

Tipy na výlety

s parkováním a občerstvením v Café Jamón

Keltské oppidum Závist

10 km, 150m stoupání

krátká, lehká až středně těžká trasa, horská a treková kola, zdatnější děti

Letiště Točná

11 km, 99m stoupání

lehká trasa vhodná pro výlety s dětmi

Bike park a údolí Cholupického potoka

13 km, 199 m stoupání

středně těžká, mírně technické pasáže, horská kola

Jedenáct brodů Zahořanského potoka

36 km, 460m stoupání

středně těžká trasa, horská kola

Nahoru,dolů, nahoru, dolů Cukrákem

48 km, 761 m stoupání

středně těžká s technickými pasážemi a koupáním na pláži v Mokropsích

Podrobný popis, cyklomapa a datové soubory .gpx ke stažení dále na stránce.


Café Jamón na náměstí v Dolních Břežanech je ideálním začátkem a cílem či zastávkou pro občerstvení během Vašeho výletu.

Přímo vedle kavárny je k dispozici parkoviště.

V Café Jamón můžete zaparkovat kolo hned vedle stolku na zahrádce nebo u výlohy, kdy na něj vždy vidíte, zapůjčit si zámek na kolo, základní nářadí, pumpičku atd.. 

V nabídce najdete např. domácí neperlivé limonády (0,7l za 59,-Kč) a spoustu španělských specialit  -  ideální lehký oběd pro cyklisty. V létě doporučujeme například oblíbený Melon con Jamón (čti melon kon chamón) - tři druhy melounu s jemně nakrájeným Jamónem Serrano Gran Reserva.

A  nejlepší káva široko daleko. 

Personál Vám vždy ochotně poradí s výběrem vhodné trasy na výlet.

Vybrané speciality
Vybrané speciality
Café Jamón náměstí v Dolních Břežanech
Café Jamón náměstí v Dolních Břežanech

Detailní popisy cyklovýletů


Keltské oppidum Závist

Café Jamón Dolní Břežany - Keltské oppidum (Hradiště Závist) - Arcibiskupský altán (vyhlídka) a zpět

10 km, 150 m stoupání, okurh

 lehká až středně těžká krátká trasa vhodná pro horská i treková kola a dětšké pokročilé cyklisty, málo technické úseky, hezké lesní cesty i nenáročné sjezdy, 

Z Café Jamón vyrazíme do Keltského parku na naučnou stezku Dolní Břežany, která nás dovede až k cyklotrase 8226 (zde ještě spolu s A19) v ulici Na hrázi, kde si můžeme prohlédnout historický hasičský vůz. Přejedeme hlavní silnici Zbraslavskou a pokračujeme kolem známé soukromé školy Da Vinci po dobře značené cyklotrase. 

U kruhového objezdu se můžeme zajet podívat na architektonický skvost - budovu ELI - a pak pokračujeme po 8226. Nehceme-li jet po silnici můžeme za koncem zástavby zabočit vpravo do lesa na pěšinu značené NS Dolní Břežany, která nás dovede až k zelené turistické značce. Po té ale nepojedeme (místy zde nejde kolo ani vést, ale je potřeba ho nést na zádech:)) a proto pokračujeme po cestě na hraně lese - stále cyklotrasa  8226. Po cca 800m odbočuje cyklotrasa vlevo. 

My budeme buď pokračovat lesní pěšinou rovně nebo zahneme doleva až nás 8226 dovede k modré turistické značce - zde zahneme vpravo. Doporučujeme zastavit se u showroomu dovozce Morgan Prague. Jsou to krásné "hračky" až srdce každého kluka zaplesá. 

Obě varianty nás přivedou na Hradiště - rozcestí. Pokračujeme po zelené turistické značce asi 1km až k lesnímu odpočívadlu, kde zelená zahýbá v pravo, ale  my pojedeme rovně přes Břekovou alej. Na křižovatce se žlutou se dáme doprava a dojedme k Arcibiskupskému altánku. Odměnou nám budiž krásný výhled na Vltavu. 

Zpátky se vrátíme po žluté a pokračujeme po ní i výjezdem na Keltském oppidum. Více o historii místa zde: https://www.dolnibrezany.cz/keltske-oppidum-zavist-hradiste/d-5502. Po zevrubném seznámení s historií a geniem loci místa se vrátíme kousek po žluté a zabočíme vlevo na značenou Naučnou stezku Oppidum Závist, odměnou nám bude příjemný sjezd po kamenité cestě (buďme prosím ohleduplní k chodcům), který nás dovede zpět na Hradiště - rozcestí a odtud již po známé cestě zpět na náměstí do Café Jamón na něco dobrého:).


Náhled trasy naleznete zde:Trasa ve formátu .gpx ke stažení zde:


Letiště Točná

Café Jamón Dolní Břežany - Letiště Točná a zpět 

10,4 km, stoupání 98 m, okruh

vhodné i pro menší děti, lehká trasa vhodná pro horská i treková kola

Z Café Jamón  se vydejte směrem na sever po cyklostezce 19A, po ulici Dělnická. Po cca 500m zahnete doleva a na konci ulice Ke kapličce na hranici Přírodního parku Modřanská rokle - Cholupice začíná nově zbudovaná cyklostezka. U nového turistického přístřešku zahnete doprava a mírným kopcem sjedete po polní pěšině k širokému nadjezdu nad pražským okruhem (odtud cyklotrasa A204)  a následně do obce Cholupice. Cyklotrasa je dobře značená a za kruhovým objezdem zahnete doleva kolem fotbalového hřiště a po polní cestě dojedete ke krásnému nově zbudovanému dětskému hřišti hned vedle letiště, kde je mimojiné k vidění oblíbená "Andula" Antonov An-2. 

Cestou zpět můžeme od letiště pokračovat rovně (nikoliv zahnout vlevo na Cholupice, odkud jsme prve přijeli), abychom nejeli zpět stejnou cestou. Před pražským okruhem zahneme vlevo a brzy se napojíme na známou A204 a 19A  zpět do Café Jamón jedeme již stejnou cestou.

Náhled trasy naleznete zde:

Trasa ve formátu .gpx ke stažení zde:


Bike park a údolí Cholupického potoka

Café Jamón Dolní Břežany - Točná (obec) - bikepark Točná - letiště Točná - Modřanská rokle - údolím Cholupického potoka a zpět

 13 km, 199m celkem stoupání, okruh

středně těžká trasa s lehčími technickými úseky, vhodná pro horská kola

Z Café Jamón vyrazíme směrem na západ přes krásný keltský park a skatepark směrem ke kruhovému objezdu nad břežanským údolím, kde zahneme doprava směrem na obec Točná a po málo frekventované silnici cca 1,5km dojedeme na další kruhový objezd v obci Točná.

Zde zahneme doprava na Cholupice a po cca 300m odbočíme z hlavní silnice na neznačenou polní cestu vlevo. Po cca 800m před osadou Nouzov se napojíme na zelenou turistickou značku a zahneme na malou polní pěšinu vpravo směrem k letišti. Ve sjezdu míjíme freeride park Točná. 

Po zelené značce dojedme až na západní okraj letiště Točná a z asfaltky zde odbočíme na žlutou turistickou značku vlevo. Krátký rychlý příjemný a ne příliš technický sjezd až k asfaltové cyklostezce A204 na hranici Komořan, kde po dobrždění:) zahneme vpravo do kopce. 

Po této cyklostezce ale nebudeme pokračovat až nahoru k letišti, ale po cca 700m odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku. Čeká nás další lehce technický sjezd po kořenech až na hranici Přírodního parku Komořanská rokle. V místě, kde začíná asfaltka a obytná čtvrť (7/2019 ještě rozestavěná), zahneme mezi keře po kamenité cestě vpravo, až přijedeme k prvnímu brodu. 

Za ním ale nebudeme pokračovat po zelené (vede vlevo z kopce po směru toku Cholupického potoka), ale zahneme vpravo podél potoka a vyjedeme technicky lehce náročnějším výjezdem se spoustou brodů, mostíků a kořenů a kamenů (a většinou i bahna:)) opět nahoru k dětskému hřišti u letiště Točná. Tohle je fakt zážitek - a nejen vzhledem k tomu, že jsme 15 minut bikem od centra Prahy. 

Pokud se nám to líbilo, můžeme zde ještě uhnout vpravo k letišti, kde se po cca 300m napojíme opět na žlutou turistickou značku (doprava z kopce dolů, tady už jsme byli). Tento okruh si můžeme "dát" opakovaně a to i v opačném směru - sjezd kolem Cholupického potoka také stojí za to! 

A až nás to přetane bavit, zahneme po výjezdu k dětskému hřišti u letiště Točná vlevo a po dobře značené cyklotrase A204 přes Cholupice a následně přes nadjezd nad pražským okruhem po cyklotrase A19 kolem turistického přístřešku (zde zahnout vlevo)  zpět na náměstí v Dolních Břežanech do Café Jamón. 

Vyhládlo, že jo:).


Náhled trasy naleznete zde:

Trasa ve formátu .gpx ke stažení zde:


Jedenáct brodů Zahořanského potoka

Café Jamón Dolní Břežany - Točná (obec) - Zbraslav - Vrané nad Vltavou - Oleško - Maškův Mlýn - Libeř a zpět

36 km, 460 m stoupání

středně náročná trasa vhodná pro horská kola a středně zkušené bikery, kamenité sjezdy, brody, výhledy, nedobré za mokra

Z Café Jamón vyrazíme přes Keltský park a na kruhovém objezdu nad Břežanským údolím zahneme vpravo a po málo frekventované silnici dorazíme do obce Točná. Projedeme kruhový objezd a oproti směru, ze kterého jsme přijeli zahneme vlevo na zelenou turistickou značku. Krásný kamenitý sjezd  - není nijak technicky náročný, ale jeďte opatrně, cesta je místy hodně úzká a sráz vpravo hodně prudký - dojedeme až k hlavní silnici. Zelená vede při pohledu z kopce vlevo od silnice, ale na kole tudy jet nelze, musíme tedy  kousek po silnici. Po cca 1km jízdy sjedeme ze silnice v místě, kde je závora vlevo viz foto.


Odbočka z hlavní
Odbočka z hlavní

Odtud již lze pokračovat po lesní pěšině kolem minizoo až k řece, kde pojedeme kolem nádraží doleva a po cyklostezce A2, 8100 podél Vltavy až do Vraného nad Vltavou, kde před nádražím zabočíme přes koleje vlevo na červenou turistickou značku (silnice ke Zvoli zabočuje vlevo, my pojedeme po červené rovně do lesa).

Po lesní cestě s kořeny vystoupáme až do obce Březová - Oleško, kde ještě před zástavbou zabočíme prudce vpravo. Sledujeme červenou turistickou značku. Lze jet i po blízké cyklotrase 8226, ale lesní cesta je mnohem zajímavější:). 

V obci budeme míjet Japonské zahrady Oleško. Místo budované od roku 1937 stojí za to navštívit, doporučujeme! 

Pokračujeme po červené nejprve širokou kamenitou ulicí a nakonec techničtějším sjezdem serpentinami (nedoporučujeme za mokra). Určitě tady na chvíli zastavte a pokochejte se krásným výhledem na Vltavu a Davli. Stojí to za to!

U Maškova Mlýna si po sjezdu vyklepeme ruce a necháme zchladnout brzdy:) a pokračujeme vlevo po modré turistické značce Záhořanským údolím na Libeř. Brodů je (včetně posledního malého úplně v závěru) skutečně 11 a všechny se dají bezpečně projet. Pokud byste si na některý přesto netroufali, všechny se dají objet přes blízké mostíky.

V Zahořanech nezapomeňte zahnout hned za mostem vlevo stále po modré (cesta je úzká a modrou značku lze snadno minout) a pokračujeme po modré hezkou lesní pěšinou až do Libeře.

Zde se mezi kostelem a hospodou napojíme na cyklotrasu A19, odkud nás po odbočení vlevo z hlavní silnice čeká nepříjemné, ale nedlouhé stoupání a poté již pokračujeme na Libeň. V údolí Libeňského potoka kopíruje cyklostezka 19A žlutou turistickou značku. Buďme zde prosím ohleduplní k chodcům, cesta je místy hodně úzká.

V Libni ve stoupání odbočíme vlevo po cyklotrase 19A mezi domy a přes pole nově zbudovanou cyklostezkou dojedeme poněkud záhadnými zatáčkami uprostřed pole do Dolních Břežan.

Na náměstí se stavíme v Café Jamón na něco dobrého k jídlu i pití. 

Pokud zde náš cyklovýlet končí a nemusíme již ani řídit, můžeme si dopřát i Sangrii, vinný střik či některé z mnoha špičkových španělských vín. 

Personál Vám s výběrem rád poradí!

Náhled mapy zde:

Trasa ve formátu .gpx ke stažení zde:


Nahoru, dolů, nahoru,dolů Cukrákem

Café Jamón Dolní Břežany - Zbraslav - Jíloviště - Všenory - pláž Mokropsy - vyhlídka Hladká skála - Cukrák - Kazín - Zbraslav - údolí Cholupického potoka - letiště točná a zpět

48 km, 761 m stoupání

středně náročná trasa s technickými úseky s koupáním na pláži v Mokropsích, výhledy na Vltavu a Berounku, horské kolo, dobrá fyzická kondice

V Café Jamón se posilníme na delší výlet a vyrazíme přes Keltský park po cyklostezce 8226 směrem ke keltskému oppidu. Přejedeme hlavní silnici a pokračujeme kolem známé soukromé školy Da Vini po silnici na Lhotu, ze které v místě, kde končí zástavba odbočíme na cyklostezku 8226 vpravo. Nepojedeme po zelené turistické značce - je pro kola v tomhle úseku prakticky nesjízdná - ale pokračujeme po hraně lesa. V místě, kde cyklostezka uhýbá vlevo můžeme buď zahnout také a dojet až ke křížení s modrou turistickou značkou a zahnout vpravo (doporučejeme zastavit se u show roomu Morgan Prague) nebo po polní cestě rovně. Obě možnosti nás dovedou  na Hradiště - rozcestí, kde odbočíme na modrou vpravo.První část sjezdu je techničtější, za sucha bez problémů sjízdná a od Hálkova pomníku je již lehká lesní pěšina. 

Přejedeme přes most Závodu míru, pokračujeme rovně až na křižovatku ve Zbraslavi, kde zahneme vlevo. Po cca 1km (u dětského hřiště) zahneme vpravo a po pár metrech nás čeká první stoupání. Sledujeme cyklotrasu "Mníšecko M". Před hotelem Nad královnou zahneme vlevo:


U hotelu Nad královnou vlevo
U hotelu Nad královnou vlevo

Pokračujeme ulicí Nad Kamínkou až přijedeme k hlavní silnici Na Baních. Protože neradi po silnici, ale raději terénem, uhneme zde z cyklotrasy "Mníšecko M" vlevo do ulice K ubytovnám:

Odbočit do ulice K ubytovnám
Odbočit do ulice K ubytovnám

Odtud pojedeme stále rovně. Asfaltka končí a my pokračujeme po úzké lesní pěšině, do stále prudšího a prudšího kopce. Vlevo budeme těsně míjet lom, opatrně ale je tam hezký výhled na Vltavu:

Výhled na Vltavu u lomu Baně
Výhled na Vltavu u lomu Baně

V místě, kde končí stoupání, začíná širší lesní pěšina, která nás z mírného kopce dovede až na červenou turistickou značku. Po té pokračujeme lehkým sjezdem přes lesní mýtinu pod dráty vysokého napětí. Zde vjedeme do lesa - dejte pozor, červená zde odbočuje vlevo a pokud jste hodně rozjetí, dá se to snadno minout:

Po červené vlevo
Po červené vlevo

Hezkou rychlou lesní cestou se spoustou kořenů - stále po červené - projedeme kolem obory Daliborka a za bahnitou levotočivou zatáčkou vystoupáme na další krásnou vyhlídku nad Vltavou a vodní elektrárnu Vrané. Odtud pokračujeme ještě kousek vzhůru stále po cestě na hraně údolí (na rozdíl od červené turistické značky, která uhýbá vpravo). Příjemný nenáročný technický úsek až k místu viz foto, kde zahneme vpravo.

Kolem dřevěného plotu doprava
Kolem dřevěného plotu doprava

Krátký sjezd nás přivede opět na červenou turistickou značku, po které pokračujeme vlevo na rozcestí Pod Cukrákem a dále po červené na konec lesa vlevo po silnici do Jíloviště. U obecního úřadu zahneme vpravo do ulice Příjezdní (tady zase kousek pojedeme po cyklotrase "Mníšecká M"), podjedeme dálnici a hned za podjezdem zahneme vlevo na polní cestu. Červená turistická značka nás dovede až na rozcestí Pod Kamenem, kde zatočíme doprava na modrou turistickou značku. 

Cestou se můžeme pokochat dřevěnou sochou - autoři prominou mou neznalost - patrně bohyně lovu Artemis:)? A hezkým lehce technickým sjezdem nejprve po kořenech, kamenité cestě mezi poli a nakonec prudké "panelce" sjedeme do Všenor. 

Na hlavní silnici vedoucí vedle kolejí zahneme vpravo na cyklotrasu 3 a pokračujeme po ní přes železniční most. Po krátkém stoupání a klesání zahneme vpravo a dojedeme se vykoupat na hezkou pláž v Mokropsích. Při pohledu vlevo na kopec uvidíme vyhlídku Hladká skála. Je dost vysoko, ale my kopce rádi:).

Poté se vrátíme kousek zpět přes železniční most do Všenor, kde třetí odbočkou z našeho směru tentokráte vlevo zahneme do ulice Na návsi ke kapličce, před ní doleva a pokračujeme po ulici K cihelně.

Cesta se jeví nejprve rozumně, pak jednak ubývá asfaltu, a ač je celou cestu až nahoru dost široká, její poslední část je kamenitá, ale hlavně hodně prudká. Teoreticky se dá vyšlapat, ale není hanbou zde sesednout a chvíli tlačit. Oč je prudší, o to je ve výsledku kratší:). 

Přijedeme k neoficiálnímu rozcestníku u chatek.

"Neoficiální" rozcestník
"Neoficiální" rozcestník

Zde zahneme doleva a podél lesních chatek pokračujeme cestou přes několik vyhlídek až k vyhlídce Hladká skála. Odtud se s dobrým pocitem podíváme na pláž v Mokropsích, kde jsme před chvílí byli a po chvilce focení panoramatických fotografií budeme pokračovat. Bikeři, kteří nemají děti, hypotéky a pud sebezáchovy mohou pokračovat po cestě dále a objet kopec z druhé strany:) (nedoporučujeme, zkoušeli jsme to, ale vrátili jsme se), my se ale vrátíme po stejné cestě k neoficiálnímu rozcestníku u chatek. Za nimi zahneme vlevo a pokračujeme přes pole směrem k Jílovišti.

Krátce se napojíme (dnes již poněkolikáté) na cyklotrasu "Mníšecko M", zahneme na ní vlevo. Po krátkém sjezdu vjedeme do lesa na křižovatku lesních cest, kde cyklotrasu opustím odbočení do kopce vpravo. Po krátkém stoupání se napojíme na žlutou turistickou značku, zahneme vlevo a vystoupáme až k vysílači Cukrák.

Přímo u vysílače zahenem doleva na žlutou turistickou značku. Následuje prudký kamenitý sjezd, po kterém to můžeme pustit neb jedeme stále rovně až do místa, kde se cyklotrasa "Mníšecko M" (na kterou jsme se cestou opět napojily) zahýbá prudce vpravo. Je to dobře značené, ale my hned za touto zatáčkou opustíme cyklotrasu odbočením doleva - stále dolů ve směru, ze kterého jsme přijeli.

Hned za zatáčkou sjet z cyklostezky vlevo
Hned za zatáčkou sjet z cyklostezky vlevo

Následuje lehce technický hravý sjezd po šotolině, kořenech a lesních cestách, který nás dovede až k Berounce. Pozor na konci - mezi posledními kořeny a řekou je jen pár metrů na dobrždění:)

Poslední metry před Berounkou
Poslední metry před Berounkou

Přes skálu provedeme bike kolem nápisu "Kazín" a po žluté turistické značce projedem chatovou oblastí až k mostu přes Berounku v Černošicích, kde se napojíme na cyklotrasu "Mníšecko Č". Zahneme na ni vpravo a po cca 1,5 km zabočíme z hlavní do leva. Cyklotrasa je v tomto místě špatně značená tedy obrázkem:

Po cyklostrase Mníšecko Č doleva
Po cyklostrase Mníšecko Č doleva

Přes golfové hřiště se dostaneme až k hlavní silnici, kde cyklotrasa 8100 na Zbraslav zahýbá vlevo. My ale po silnici neradi, takže zahneme vpravo po červené turistické značce, podjedeme strakonickou výpadovku a za ní ve stoupání sledujeme červenou značku odbočením vlevo. Po krátkém stoupání kolem hřbitova dojedeme po Svatojakubské cestě ke Karlovu stánku, odkud je krásný výhled na Zbraslav i pražský okruh. Pokračujeme po červené ostrým serpentinami - buďme ohleduplní k chodcům, cesta je zde hodně úzká - dolů až do Zbraslavi.

Vrátíme se přes most Závodu míru opět na pravý břeh Vltavy a pokračujeme po cyklomagistrále podél Vltavy směrem k Praze. Podjedeme pražský okruh, mineme nádraží Komořany a až před mostíkem přes Cholupický potok zahneme vpravo do ulice U soutoku. Opatrně přes frekventovanou hlavní silnici Komořanskou rovně a údolím Cholupického potoka - nenechte se zmást turistickou značkou - zelenou - ale držte se potoka, je to mnohem zajímavější:)  -  přes řadu mostíků, brodů a kamenů (a většinou i bahna) vystoupáme až k dětskému hřišti u letiště Točná.

Tady zahneme doleva a po cyklotrase A204 přes Cholupice dojedeme až k nadjezdu nad pražským okruhem, odkud pokračujeme po 19A kolem turistického odpočívadla - zde doleva - až opět zpět na náměstí do Dolních Břežan do Café Jamón.

Cesta byla dlouhá, hlad veliký. 10 deka serrana, chorizo, salchcichon cular, dva velké tapasy, dvě čerstvé bagetky, melón con jamón, olivový olej a pro neřidiče sangrii do "čtyřky"..:)


Náhled mapy zde: 

Trasa ve formátu .gpx ke stažení zde:

Doporučené trasy na výlety jsme osobně projeli, zaznamenali trasu a pořídili fotografie. Snažíme se ukázat Vám zajímavá místa, která jsou často mimo značené cyklotrasy, cyklostezky i turistické značené cesty a seznámit Vás s krásným krajem Dolnobřežanska a kouzelných míst kolem Vltavy a Berounky v této části země. 

Budeme rádi, když tuto naši snahu oceníte třeba  tím, že si pro občerstvení na Vašem cyklovýletu vyberete právě Café Jamón na náměstí v Dolních Břežanech. Kavárna se španělskými specialitami, špičkovou kávou, zmrzlinou, dezerty, čerstvě pečeným pečivem, sangrií, širokou nabídkou kvalitních španělských vín a spoustou dalšího Vám má co nabídnout, fakt:)!

Děkujeme!

Cyklomapa Dolnobřežansko ke stažení zde: