Schatz Acinipo 0,75l

Červené nesířené víno odrůdy Frankovka pro znalce.

Vinařství: Frank Schatz

Zrání na kalech: 12 měsíců

SKLADEM

639,00 Kč

Rodina Schatz má bohatou vinařskou historii datovanou už od 16. století a pochází původně z německy mluvící části Itálie Jižní Tyrolsko. Frank Schatz sbíral své vinařské zkušenosti v oblasti Korbu - Baden - Wurtenberg. Už jako mladý 20ti letý vinař plánoval zkusit vinaření mimo Německo a hledal nějakou výjimečnou oblast. Volba padla na španělskou Malagu. V oblasti Serranía de La Ronda koupil v roce 1982 usedlost Finca Sanguijiuela a tady roku 1982 započal s výsadbou vinic. Na pouhých 3 Ha vinic pěstuje odrůdy Frankovka, Pinot Noir, Petit Verdot a Chardonnay s roční produkcí jen 15.000 lahví. Produkcí tohoto malého vinařství jsou nevšední vína s velkým potenciálem k archivaci.

Vinice leží v nadmořské výšce 740 nad hladinou moře, půda je písčito-hlinitá a vápenatá. Podnebí s velmi chladnými zimami a teplými léty doprovázenými nepříliš částými, ale zato výraznými srážkami. Pěstování révy je zcela v ekologickém režimu s prováděním biodynamických praktik.

Pro víno Acinipo se hrozny sklízejí výhradně ručně do malých skříněk a klizeň probíhala od 8 až do 30 září 2013. Po převozu do vinařství se hrozny odstonkují a spontánně kvasí v otevřených nerezových vinifikátorech s následnou malolaktickou fermentací. Po ukončení fermentace zraje víno na jemných kalech (batonage) ve slovinských dubových sudech. V prvních 6 měsících se kaly ručně promíchávají a celková doba zrání je 12 měsíců. V celém procesu výroby se nepožívá žádná síra a to ani při lahvování, které se provádí bez filtrace. Produkce 6800 lahví, víno tak není běžně dostupné.

POPIS : víno má tmavší růbínově červené zabarvení a vysokou viskozitu. Vůně je výrazná po zralejších třešních a švestkách s projevy kořenitosti bobkového listu a tymiánu. V chuti má výborné kyseliny s decentní mineralitou, chuť kopíruje vůni, dobře vyvážené a výraznějšími svíravýmí taniny, dlohé v dochuti. Krásné a velmi originální víno z malé produkce pro opravdové fajnšmekry.

A ještě jedna důležitá věc - napsat se dá ledacos, ale tohle je taková nádhera, že ji zkrátka nelze popsat slovy, ale tohle je potřeba otevřít, nechat nadýchnout a ochutnat.....

Vinařství: Bodegaz Frank Schatz

Ročník: 2013

Obsah kyselin: 5,7 g/l

Obsah alkoholu: 14 %

Zrání na kalech (batonage) : 12 měsíců

Oblast: Sierra de Malaga, Serrania de la Ronda

Hodnocení: Vivino 3,9