1200 Blanco 0,75l

Bílé suché víno biodynamické víno vyrobené z odrůdy Airén

Vinařství: Parra Jimenéz

Zrání v amforách: 6 měsíců

SKLADEM

 

499,00 Kč

Další špičkové víno z produkce biodynamického vinařství Parra Jimenéz s certifikací Demeter. Podle našeho názoru spolu s El Animal stejného vinaře jedno z nejlepších bílých vín vůbec. Finca Inanna, kde se vína 1200 vyrábí  je jedním z projektů rodiny Parra Jimenéz. Samostatné vinice a malé vinařství nedaleko hlavního sídla Parra Family (poblíž městečka Las Mesas (Cuenca) něco přes 100km jihovýchodně od Madridu) kde se vše zpracovává výhradně ručně a kde není ani zaveden elektrický proud. Zajímavé je místo i architektonicky: nově vystavěná vinařská budova připomíná kapli - viz foto. 

Vzácnost a výjimečnost tohoto nádherného kousku podtrhuje fakt, že jeho šarže je maximálně 2.000 lahví. 

Rodina Parra Jimenéz patří nejen ve Španělsku mezi nejzkušenější odborníky biodynamického zemědělství. V projektu vína 1200 dovedli aplikaci zcela původních postupů k naprosté dokonalosti, jejímž výsledkem je tohle netradiční a naprosto vynikající víno.

Vinice leží v nadmořské výšce 1.100m. Půda je jílovito-vápenitá a stáří vinic je 40 let. Hrozny se sbírají výhradně ručně .Výnosnost vinohradu je 7000 kg/Ha.

Hrozny se odstonkují, pomelou a následně naplní do nerezových kádí. Vzniklý rmut zde zůstává několik hodin. Mošt se lisuje šlapáním v kádi a plní rovnou do amfor o objemu 400l, ve kterých dochází k samovolné fermentaci po dobu zhruba 20 dní. Po jejím skončení víno zraje na kalech po dobu 6ti měsíců v amforách vypalovaných při teplotě 1200 °C - ano, tušíte správně odtud pochází název vína.

Do lahví se pak stáčí bez čiření a filtrace jen s minimálním množstvím síry .

Popis: víno má výrazně slámově žlutou barvu a střední viskozitu. Ve vůni nalezneme výrazný žlutý meloun, meruňky, mango, papayu s lehce anýzovým pozadím a bylinkami. Ve sklenici s časem svádí k objevování dalších zajímavých vůní s dlouhým příběhem.

Suché víno středně plného charakteru velmi svěží, minerální s krásnou ovocnou linkou (citrusy s dotykem kořenitosti a rozmarýnu, žluté ovoce) s dokonale zakomponovanou kyselinkou, krásně vyvážené. 

Opravdu výjimečný kousek pro znalce a pro všechny, kdo rádi objevují složitější a zajímavější vína.

Vinařství:   Parra Jimenéz

Zbytkový cukr: 1,4 g/l

Obsah kyselin: 7,2 g/l

Obsah alkoholu: 13%

Oblast: Castilla La Mancha

Snoubení s pokrmem: mořské plody a ryby, sladkovodní tučnější ryby, grilovaný zelenina

Doproučujeme i červenou "variantu" vína 1200 Tempranillo 0,75l.

Parra Jimenéz