48 km, 761m stoupání

Dolní Břežany - Zbraslav - Jíloviště - Všenory - pláž Mokropsy - Cukrák - Kazín - Zbraslav - údolí Cholupického potoka - letiště Točná a zpět

středně náročná trasa s technickými úseky s koupáním na pláži v Mokropsích, výhledy na Vltavu a Berounku, horské kolo, dobrá fyzická kondice

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

V Dolních Břežanech na náměstí  se posilníme v Café Jamón  na delší výlet (lze tu i zaparkovat) a vyrazíme přes Keltský park po cyklostezce 8226 směrem ke keltskému oppidu. Přejedeme hlavní silnici a pokračujeme kolem známé soukromé školy Da Vini po silnici na Lhotu, ze které v místě, kde končí zástavba odbočíme na cyklostezku 8226 vpravo. Nepojedeme po zelené turistické značce - je pro kola v tomhle úseku prakticky nesjízdná - ale pokračujeme po hraně lesa. V místě, kde cyklostezka uhýbá vlevo můžeme buď zahnout také a dojet až ke křížení s modrou turistickou značkou a zahnout vpravo (doporučejeme zastavit se u show roomu Morgan Prague) nebo po polní cestě rovně. Obě možnosti nás dovedou na Hradiště - rozcestí, kde odbočíme na modrou vpravo.První část sjezdu je techničtější, za sucha bez problémů sjízdná a od Hálkova pomníku je již lehká lesní pěšina.Přejedeme přes most Závodu míru, pokračujeme rovně až na křižovatku ve Zbraslavi, kde zahneme vlevo. Po cca 1km (u dětského hřiště) zahneme vpravo a po pár metrech nás čeká první stoupání. Sledujeme cyklotrasu "Mníšecko M". Před hotelem Nad královnou zahneme vlevo:

Pokračujeme ulicí Nad Kamínkou až přijedeme k hlavní silnici Na Baních. Protože neradi po silnici, ale raději terénem, uhneme zde z cyklotrasy "Mníšecko M" vlevo do ulice K ubytovnám:

Odtud pojedeme stále rovně. Asfaltka končí a my pokračujeme po úzké lesní pěšině, do stále prudšího a prudšího kopce. Vlevo budeme těsně míjet lom, opatrně ale je tam hezký výhled na Vltavu:

V místě, kde končí stoupání, začíná širší lesní pěšina, která nás z mírného kopce dovede až na červenou turistickou značku. Po té pokračujeme lehkým sjezdem přes lesní mýtinu pod dráty vysokého napětí. Zde vjedeme do lesa - dejte pozor, červená zde odbočuje vlevo a pokud jste hodně rozjetí, dá se to snadno minout:

Hezkou rychlou lesní cestou se spoustou kořenů - stále po červené - projedeme kolem obory Daliborka a za bahnitou levotočivou zatáčkou vystoupáme na další krásnou vyhlídku nad Vltavou a vodní elektrárnu Vrané. Odtud pokračujeme ještě kousek vzhůru stále po cestě na hraně údolí (na rozdíl od červené turistické značky, která uhýbá vpravo). Příjemný nenáročný technický úsek až k místu viz foto, kde zahneme vpravo.

Krátký sjezd nás přivede opět na červenou turistickou značku, po které pokračujeme vlevo na rozcestí Pod Cukrákem a dále po červené na konec lesa vlevo po silnici do Jíloviště. U obecního úřadu zahneme vpravo do ulice Příjezdní (tady zase kousek pojedeme po cyklotrase "Mníšecká M"), podjedeme dálnici a hned za podjezdem zahneme vlevo na polní cestu. Červená turistická značka nás dovede až na rozcestí Pod Kamenem, kde zatočíme doprava na modrou turistickou značku.

Cestou se můžeme pokochat dřevěnou sochou - autoři prominou mou neznalost - patrně bohyně lovu Artemis:)? 

A hezkým lehce technickým sjezdem nejprve po kořenech, kamenité cestě mezi poli a nakonec prudké "panelce" sjedeme do Všenor.

Na hlavní silnici vedoucí vedle kolejí zahneme vpravo na cyklotrasu 3 a pokračujeme po ní přes železniční most. Po krátkém stoupání a klesání zahneme vpravo a dojedeme se vykoupat na hezkou pláž v Mokropsích. Při pohledu vlevo na kopec uvidíme vyhlídku Hladká skála. Je dost vysoko, ale my kopce rádi:).

Poté se vrátíme kousek zpět přes železniční most do Všenor, kde třetí odbočkou z našeho směru tentokráte vlevo zahneme do ulice Na návsi ke kapličce, před ní doleva a pokračujeme po ulici K cihelně.

Cesta se jeví nejprve rozumně, pak jednak ubývá asfaltu, a ač je celou cestu až nahoru dost široká, její poslední část je kamenitá, ale hlavně hodně prudká. Teoreticky se dá vyšlapat, ale není hanbou zde sesednout a chvíli tlačit. Oč je prudší, o to je ve výsledku kratší:).

Přijedeme k neoficiálnímu rozcestníku u chatek.

Zde zahneme doleva a podél lesních chatek pokračujeme cestou přes několik vyhlídek až k vyhlídce Hladká skála. Odtud se s dobrým pocitem podíváme na pláž v Mokropsích, kde jsme před chvílí byli a po chvilce focení panoramatických fotografií budeme pokračovat. Bikeři, kteří nemají děti, hypotéky a pud sebezáchovy mohou pokračovat po cestě dále a objet kopec z druhé strany:) (nedoporučujeme, zkoušeli jsme to, ale vrátili jsme se), my se ale vrátíme po stejné cestě k neoficiálnímu rozcestníku u chatek. Za nimi zahneme vlevo a pokračujeme přes pole směrem k Jílovišti.

Krátce se napojíme (dnes již poněkolikáté) na cyklotrasu "Mníšecko M", zahneme na ní vlevo. Po krátkém sjezdu vjedeme do lesa na křižovatku lesních cest, kde cyklotrasu opustím odbočení do kopce vpravo. Po krátkém stoupání se napojíme na žlutou turistickou značku, zahneme vlevo a vystoupáme až k vysílači Cukrák.

Přímo u vysílače zahenem doleva na žlutou turistickou značku. Následuje prudký kamenitý sjezd, po kterém to můžeme pustit neb jedeme stále rovně až do místa, kde se cyklotrasa "Mníšecko M" (na kterou jsme se cestou opět napojily) zahýbá prudce vpravo. Je to dobře značené, ale my hned za touto zatáčkou opustíme cyklotrasu odbočením doleva - stále dolů ve směru, ze kterého jsme přijeli.

Následuje lehce technický hravý sjezd po šotolině, kořenech a lesních cestách, který nás dovede až k Berounce. Pozor na konci - mezi posledními kořeny a řekou je jen pár metrů na dobrždění:)

Přes skálu provedeme bike kolem nápisu "Kazín".


A po žluté turistické značce projedem chatovou oblastí až k mostu přes Berounku v Černošicích, kde se napojíme na cyklotrasu "Mníšecko Č". Zahneme na ni vpravo a po cca 1,5 km zabočíme z hlavní do leva. Cyklotrasa je v tomto místě špatně značená tedy obrázkem:

Přes golfové hřiště se dostaneme až k hlavní silnici, kde cyklotrasa 8100 na Zbraslav zahýbá vlevo. My ale po silnici neradi, takže zahneme vpravo po červené turistické značce, podjedeme strakonickou výpadovku a za ní ve stoupání sledujeme červenou značku odbočením vlevo. Po krátkém stoupání kolem hřbitova dojedeme po Svatojakubské cestě ke Karlovu stánku, odkud je krásný výhled na Zbraslav i pražský okruh. Pokračujeme po červené ostrým serpentinami - buďme ohleduplní k chodcům, cesta je zde hodně úzká - dolů až do Zbraslavi.

Vrátíme se přes most Závodu míru opět na pravý břeh Vltavy a pokračujeme po cyklomagistrále podél Vltavy směrem k Praze. Podjedeme pražský okruh, mineme nádraží Komořany a až před mostíkem přes Cholupický potok zahneme vpravo do ulice U soutoku. Opatrně přes frekventovanou hlavní silnici Komořanskou rovně a údolím Cholupického potoka - nenechte se zmást turistickou značkou - zelenou - ale držte se potoka, je to mnohem zajímavější:) - přes řadu mostíků, brodů a kamenů (a většinou i bahna) vystoupáme až k dětskému hřišti u letiště Točná.

Tady zahneme doleva a po cyklotrase A204 přes Cholupice dojedeme až k nadjezdu nad pražským okruhem, odkud pokračujeme po 19A kolem turistického odpočívadla - zde doleva - až opět zpět na náměstí do Dolních Břežan do Café Jamón.

Cesta byla dlouhá, hlad veliký. 10 deka serrana, chorizo, salchcichon cular, dva velké tapasy, dvě čerstvé bagetky, Jamón prkénko, domácí limonádu, espresso a pro neřidiče sangrii do "čtyřky"..:)