170km, 2.592m stoupání

Dolní Břežany - Cukrák - Karlštejn - Beroun - Točník - Nižbor - Rudná - Dolní Břežany

Náročnější trasa pro bikery s dobrou fyzičkou. Z větší části mimo značené cesty, výhledy, sjezdy.

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Přiznám se, že sám jsem tuhle trasu projel sice celou, ale nadvakrát. Na tuhle "nálož" už musíte mít přece jen něco najeto, ale jistě se najdou i "šílenci", kteří jezdí Krále Šumavy dlouhou (já jezdím střední) a pro ty to třeba jako trénink na Sudety nebo něco podobnéno bude velmi hezká odopolední záležitost :)..

Výchozím místem je náměstí v Dolních Břežanech, kde se dá zaparkovat a kde se můžete v Café Jamón posilnit na cestu. 

Vyrazíme za Café Jamón dozadu kolem pošty doleva, na Tčku doprava (ulice Od Cholupic) a hned do leva (ulice V Úvozu) a po žluté dojedeme do obce Točná. Přes kruhový objezd a po zelené turistické hezkým sjezdíkem do Břežanského údolí. Sjezd není nijak technicky náročný, ale buďme opatrní za mokra. Cesta je úzká a sráz vpravo dosti prudký. 

Přijedme na hlavní silnici v Břežanském údolí. Zelená vede směrem dolů vlevo od silnice, ale na kole se tu jet nedá. Zkoušel jsem to a místy se kolo nedalo ani vést a muselo se nést. Jakkoliv Břežanským údolím jezdím po silnici velmi nerad, tady nám nezbude než sjet necelý km po silnic dolů a v místě (viz foto) zabočit přes závoru doleva.

Odtud už pohodlně po lesní cestě sjedeme kolem miniZoo až k Vltavě. Přejedeme přes most Závodu míru a pokračujeme vlevo po Mníšecko M, kde před dětským hřištěm zabočíme vpravo a čeká nás první stoupání. 

Po cyklotrase Mníšecko M dojedeme až ke křižovatce s hlavní silnicí Na Baních. Tady - protože raději terénem - odbočíme vlevo do ulice K Ubytovnám. 

Kousek po asfaltu a následně pěšinou prudkým stoupáním. Nevynechejte výhled na lom Baně a Vltavu.

Po pár set metrech hezké lesní cesty se napojíme vlevo na červenou turistickou značku. Hezká lesní "kořenovitá" cesta nás dovede kolem rozcestí Pod Cukrákem až do Jíloviště.

Podjedeme dálnici a pokračujeme po žluté až k vysílači Cukrák.

Těsně před ním zabočíme vlevo a prudkým lehce technickým sjezdem pokračujeme z kopce dolů. V místě, kde cyklotrasa Mníšecko-Č zabočíme šikmo doleva.

Dalším krásným lesním sjezdem přijedeme až k Berounce (pozor sjezd končí těsně před vodou). Pokračujeme vpravo kolem skály "Kazín".

Po žluté turistické značce projedeme přes chatovou osadu a v Černošicích přejedeme přes lávku. U nádraží před přejezdem doleva a po cyklotrase 3. EV4 pokračujeme přes Mokropsy. Ve stoupání neodobčíme vlevo (jeli bychom přes železniční most), ale pokračujeme ještě asi 100m po silnici vzhůru a zabočíme "slavobránou" vlevo do chatové osady. Tady buďme opatrní. Je to asfalt, prudce dolů, ale cesta je úzká a bývá tu hodně lidí, tedy buďme ohleduplní k chodcům. Ještě bude příležitost se vyřádit, nebojte se:).V místě, kde cyklotrasa kopíruje Berounku zatočením doleva my odbočíme do aleje vpravo a po kraji pole dojedeme až k hlavní silnici spojující Dobřichovice a Černošice. Pokračujeme stále rovně (cesta je pár metrů vpravo od místa, kde jsme přijeli) a čeká nás další hezké stoupání po kamenité polní cestě mezi pastvinami.

Nahoře se napojíme vlevo na žlutou turistickou značku a na rozcestí Krásná stráně odbočíme doprava na zelenou.

Zelená nás dovede opět na žlutou a tady kolem velmi hezkého bydlení (po levé ruce) zahneme vlevo a po pár metrech opět opustíme značenou  žlutou a odbočíme mírně vpravo. Krásný rychlý lesní sjezd, opatrně za mokra. V dolní části je kamenité koryto, kde to rádo dost klouže. Cesta nás "vyplivne" na menší asffaltku, kde zahneme doleva, dojedeme na silnici Karlickou . Zahneme do kopce doprava a asi po 200m opět sjedme z cesty doleva a pokračujeme mezi chatkami po červené úmornými serpentinami až na Mořinku a dále po červené hezkou cestou vzhůru mezi keři.

Přejedeme hlavní silnici spojující Dobřichovice a Mořinu a pokračujeme stále po červené již méně náročným ale stále hezkým sjezdem až do Karlštejna. Můžeme se zajet podívat nahoru  na hrad Karlštejn a pak pokračujeme dolů k Berounce. Je zde zákaz jízdy na kole, ale pokud pojedete pomalu, bude to v pořádku.

Zahneme doprava na silnici a po asi 100m doleva přes most přes Berounku. Hned za mostem doprava (ještě před nádražím). Na konci cesty vlevo přes přejzed. 

Tady můžeme jet po asfaltu (cyklotrasa 8129), ale raději ve stoupání v Krupné zahneme doprava a po úpatí kopce Střevíc dojedeme do Korna po hezké polní cestě. Projedeme Korno a nejprve po modré a následně krátkým ale příjemně lehce technickým sjezdem projedeme údolíčko kolem rybníčku Obora a dojedme do Litně a stále po zelené pokračujeme na lesní cestu kolem vrchu Mramor. Šetřete síly. Tohle stoupání od Berounky - jakkoliv co do výškových metrů to není až taková "divočina" - tak je poněkud úmorné.

Pěknou lesní cestou projedeme kolem vrchu Mramor a Šamor (to by mě zajímalo, kdo ty názvy vymýšlel:) a pokračujeme sjezdem do Vinařic a stále po zelené stoupáme k lomu Homolák. Máte-li čas zajeďte se tam podívat. Pokračujeme stále po zelené pěknou lesní pěšinou, kousek po silnici a prudkým kamenitým stoupáním na rozcestí Pod Vinnou, kde zabočíme na louce vpravo a stále po zelené projedeme Tobolku. Za vsí odbočíme vpravo stále po zelené. Podle mapy.cz je tu zákaz vjezdu kol. Nevím, projížděl jsem tuhle trasu v červenci 2021 a žádný zákaz tu nebyl. V nejhorším se to dá do Tetína objet po silnici. Pokud pojedete lesem užijte si hezký lesní sjezdík. 

Jen pozor asi po 1,5km za Tobolkou je ve sjezdu velmi úzký a prudký úsek, kde je lepší slézt a kolo chvíli vést. Ten sjezd je jinak velmi chytlavý a člověk se rád nechá unést, ale ubrzdit to na poslední chvíli může být s prominutím "o držku".

Po zelené pak dojedeme až do Tetína a pokračujeme po cyklotrase "Stezka sv. Ludmily", která nově vede směrem k Berounu vlevo od silnice a odobočuje mezi poli kolem trafostanice a následně sjezdem k nádraží Beroun.

Pokračujeme po cyklotrase EV4, Po stopách českých králů západním směrem. Ještě před dálniční benzinkou pak z této cyklotrasy odbočíme přes Litavku po silnici doleva  a pokračujeme po 8129 serpetninami přes Popovice. Cyklotrasa vede po silnici, ale my můžeme na konci zástavby zahnout vpravo na zpevněnou cestu, která nás po krátkém a prudkém stoupání dovede zpět na asfaltku, ze které ale asi po 50m opět odbočíme doprava do lesa. Tady je lepší použít navigaci. Některé cesty jsou slepé, ale trasa tak jak je "namalovaná" vede vzhůru tak, jak potřebujeme. 

Nezkoušejte to zespoda od Popovic po žluté. My už jsme to zkusili a jsou tam místa, kde se kolo nedá  ani nést na zádech.

Vyhněme se raději i prudkému stoupáku po žluté (mezi trasovýi body 50 a 52) a objeďme to po hezké neznačené lesní cestě. Tady se konečně napojíme na žlutou - kromě asi 20m úseku už se dá na kole vyjet a vystoupáme až na vrchol Koukolovy hory.

Až se trochu vydýcháme budeme pokračovat dále po zelené. Turistické značení je tu trochu zmatečné - zelená se v jednom místě  rozdvojuje, ale my se budeme držet stále západním směrem. Jsou tu asi dvě místa, kde šílenci sjíždějí, ale my raději slezeme a pár metrů kolo povedeme. Přijedeme na louku, kde zelená vede přímo dolů, ale až příliš prudce a my tedy zahneme nejprve po cestě šikmo doleva až dojedeme na konec louky (lehce zde "škrtneme" žlutou) a zase traverzem přes louku zpět na Slavíky.

Projedeme Slavíky stále po zelené vystoupáme na Lounín. Pokud tady v lese zabloudíte, nesmutněte. Značení je zde v jednom místě špatně viditelné, ale nakonec se určtě najdete.

Na rozcestí Lounín zahneme doprava na červenou. Pár metrů za vjezdem do lesa odbočuje červená na lesní pěšinu doprava. Můžete pokračovat i rovně, ale po té červené je to krásný lesní sjezd šikmo přes vrstevnice až do Zdic.

Ve Zdicích dojedeme na nádraží a kolo provedeme podchodem pod kolejemi a pokračujeme po napůl polní napůl asfaltové cestě kolem bývalé výtopny až kolem půjčovny karavanů dojedeme k dálničnímu přivaděči. 

Podjedeme dálnici a za podjezdem se dáme druhou odbočkou doleva na Hředle. Můžeme jet buď po 0005 do Hředlí (asfalt), raději ale zabočíme vlevo na EV4, Po stopách českých králů.

Asi 150m po odbočení ze silnice je neznačená odbočka doleva. Jakkoliv tato vypadá tak nějak "logicky", tak na ní nejezděte. Dojeli byste doprostřed pole k billboardu Mattoni a dál už to nejde. Vyzkoušeli jsme to. Jedeme tedy rovně.

Mírné stoupání  po pěkné polní cestě až dorazíme k silnici. EV4 tu zahýbá doprava po silnici na Hředle, ale my pojedeme doleva a těsně před nádjezdem dálnice zabočíme doprava na polní cestu, která po asi 150m  zatáčí doprava do stoupání. Až se dostaneme do lesa, čeká nás příjemný sjezdík a dole se pak napojíme na naši známou EV4 a pojedeme na parkoviště pod Točníkem.

Z parkoviště prudce vpravo na kamenitou cestu a vyšlápneme si na Točník, kde se můžeme zastavit podívat se na medvědy.


Cestou zpět (hrad máme nyní za zády) pojedeme směrem mírně vlevo a příjemným lesním sjzedem po červené dojedeme až do Hředlí. Tady se dáme kousek po silnici vlevo (0005) a za Hředly v ostré levotočivé zatáčce opět sjedeme z cyklostezky doprava (vlevo od silnice bude Stroupínský mlýn) a vydáme se podél Pařezového potoka Údolím ticha.

 V horní části údolí pojedeme už v lese kolem chatek a dorazíme na křižovatku k mostíku. Doprava vede 0055, rovně vede žlutá turistická značka. Tudy je krásná cesta NS Údolí ticha, ale je tam několik míst, kde kolo ponesete na zádech.

Máte-li čas a chuť můžete tudy po žluté,  rychlejší to ale bude po 0055 do stoupání doleva, dojedeme až na silnici spojující Březovou a Kublov. Zahneme vpravo a po asi 500m opět doprava na lesní cestu. Tuhle odbočku doporučujeme "konzultovat" s mapou. Odboček je tu víc a některé vedou zpět nebo jsou slepé. A lesem to tu fakt nejde, věřte mi, zkoušel jsem to, a hodně jsem se snažil, abych se nemusel vracet:).

Lesní cestou sjedeme k Pařezovému potoku a po krátkém stoupání zabočíme u turistického odpočívadla doleva po žluté do kopce (pokud bychom se rozhodli "proniknout" NS Údolí ticha přijdeme (spíše než přijedeme) v tomhle místě zprava).

Pokračujeme po žluté po hezké kořenovité lesní cestě vzhůru. Po levé ruce se pak objeví skalka Pískačka. Tady pokud máte navigaci doporučujeme zahnout vpravo a sledovat předepsanou trasu. V lese se dá ale snando ve změti cest zabloudit a pokud to chcete projet rychle, pokračujte raději po žluté z lesa přes louku až k silnici a doprava až na křížení se zelenou turistickou značkou. Cyklotrasa je značená po silnici, ale ta je dost rušná a po lestní cestě po zelené je to mnohem zábavnější. U hájovny Kolna zahneme vlevo, přejedeme silnici a pokračujeme po 0053 rychlou lesní cestou až na křížení se žlutou turistickou, kde zahneme doprava. 

Ta nás dovede až na parkoviště Na Vartě, kde zahneme vlevo do lesa a po modré si vyšlápneme na rozhlednu Máminka.

Rozhledna Máminka
Rozhledna Máminka

Trochu si odpočineme a pokračujeme zpět po modré, tentokráte rovně k rozcestí Pod Hudlickým vrchem. Tady doleva a po červené sjezdem do Nového Jáchymova (nezapomeňte zahnout doprava) a kousek před Jáchymovmem opatrně, je tu přes cestu závora, která je tu a tam zavřená. Prudkým kopcem dolů sjedeme k hospodě do Jáchymova a napojíme se na zelenou turistickou značku. Mírným stoupáním vede nejprve po silnici, ze které pak odbočuje na pěkný lesní sjezd (nenechte se zmást, před odbočkou po zelené je tam ještě jedna odbočka, která vypadá zajímavě, ale to není ona).

Zelená v údolí nás vede přes menší potok a pokračuje prudkým stoupáním kolem studánky. Nahoře přejedeme přes louku a stále po zelené pokračujeme, přejedeme silnici a krááááásnýýým dloouuuhýýým sjezdem dojedeme do Nižbora. 

Máte-li přebytek energie můžete se vyřádit na zdejším bikrosovém hřišti, ale já bych raději šetřil síly. Je to pořád ještě kus cesty.

Přejedeme most přes Berounku a hned za přejezdem zahneme doprava. V restrauraci Hotel Praha si můžeme dát oběd. Opatrně s pivem, ještě toho máme dost před sebou:).

Pokračujeme podél kolejí po modré, zahneme mezi domy vlevo a čeká nás sice mírné, ale úmorně dlouhé stoupání po modré. Držte se značení. V horní části se sice dá pokračovat po široké lesní cestě, ale na modré - zabočuje zde doleva - je hezký technický úsek.

V Chyňavě se  napojíme na červenou turistickou značku a zabočíme po ní doprava mezi domky. Mírné táhlé stoupání po kamenité polní cestě až k vodárně na vrchu Kamenná. Pokud bychom tady jeli po červené budeme sjíždět po asfaltu a to by bylo škoda, takže hned na začátku klesání zabočíme kolem kapličky doleva a po hodně kamenité polní cestě dojedeme do Železné.

Na hlavní silnici zahneme vpravo na Beroun a po asi 400m mírného stoupání silnici opět opustíme na neznačenou polní cestu šikmo vlevo. Tahle cesta nás dovede do Lhotky. Tady si dáme menší výškovou prémii k rozhledně Lhotka. Od ní pojedme zpět, tentokráte rovně po zelené nádherným kořenovitým sjezdem k Přílepskému potoku (nejprve modrá a stále rovně pak zelená turistická značka) a následně stoupáním do Malých přílep. Kousek po silnici doprava kolem hasičárny a zase doleva na žlutou turistickou značku, která po krátkém klesání zabočuje na nezpevněnou cestu vpravo. Mezi pastvinami  pak vpravo dolů, nahoru a nakonec stoupáním a delším sjezdem po trochu roztlučené asfaltce do Nenačovic. 

Pokračujeme rovně stále po žluté. Čeká nás vražedné stoupání  lesní cestou a pak přes pole k Drahelčicím. Na silnici zahneme vlevo, projedeme Úhonice (hlavní zatáčí doleva, ale my pojedeme rovně a napojíme se na KO1 a za Úhonicemd zabočíme vlevo na Jeneč. Po cca 400m u kapličky zahneme z hlavní silnice na menší neznačenou asfaltku doprava na Chýni.

Cesta nás dovede až k železnici. Mapa nás tudy "nepusít", ale v tomhle místě lze přes koleje přejít a pokračujeme přes Chýni kolem čerpačky OK Trans stále rovně a následně po hlavní doleva. Před Strahovským rybníkem zabočíme za zástavbou vpravo na menší lesní pěšinu (je to až druhá odobčka na pěšinu vpravo - první je jen příjezd k jednomu z domů a je slepá), která nás dovede zadem do Břví. Projedeme Sobín a v místě, kde se hlavní stáčí doleva pokračujeme rovně (je tam závora) a prázdnou asfaltkou vystoupáme až ke Scanii na Zličíně.

Tady musíme vlevo po silnici, Řevnickou doprava kolem Metropole a rovně k IKEA. Tohle je jediné z pohledu provozu aut nepříjemné místo, ale nebudeme tu dlouho. Projedeme mezi Tescem a Ikeou dozadu stále rovně chodníčkem do Stodůlek a v ulici Bessemerova zahneme vlevo do Britské čtvrti. Před ní vpravo. V mapě zde není cesta, ale můžeme si to přes zdejší brownfield zkrátit až k nadjezu nad Jeremiášovou. Vlevo a následně vpravo do Kovářovy ulice kolem kostela Sv. Jakuba  sjedeme až kolem hodně retro design klubu Mlejn  k podchodu pod Oistrachovou a Centrálním parkem  a okolo Nepomuckého  rybníka. Nebudeme zde jančit. Parkem chodí spousta lidí včetně malých dětí a my jsme slušní bikeři, kteří se vyřádí jinde, třeba v lese na kamenech. Točitým nájezdem vyjedeme na nadchod nad ulicí Pod Hranicí a sledujeme cyklotrasu ŘE-HL nadchodem nad Jeremiášovou.

Před parkovištěm u Galerie Nové Butovice  zabočíme vpravo a po úzké prudké panelce sjedeme do Prokopského údolí, které nás po A33 a následně A12 dovede až do Hlubočep.

Dole odbočíme pod železniční podjezd na A111 a pokračujeme vpravo do Chuchle. Projedeme pod Barrandovem a za benzinkou Robin oil zabočíme do podchodu pod Strakonickou vlevo a po A1 pokračujeme na jih podél Vltavy.

Dojedeme až pod Radotínský most, kde zahneme doleva na A102. Pod mostem jižního obchvatu Prahy je zde hezká podvěšená lávka pro pěší a cyklisty.

Pokračujeme po A102 přes další lávku pod městkým okruhem tentokráte nad Vltavou a za ní zabočíme doleva na A102 ku Praze. Po necelém 1 km zabočíme doprava na Komořany a po A204 vystoupáme na letiště Točná a pokračujeme po A204 a 19A přes Cholupice do Břežan na náměstí.

Gratulujeme! Tohle je fakt hodně dobrý výkon a určitě si zasloužíte něco hodně dobrého. V Café Jamón se s Vámi rádi poznáme osobně.