10 km, 150m stoupání

Dolní Břežany - Keltské oppidum (Hradiště Závist) - Arcibiskupský altán (vyhlídka) a zpět

Lehká MTB trasa vhodná i pro zručnější malé bajkery s krásnými výhledy na údolí Vltavy


0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

lehká až středně těžká krátká trasa vhodná pro horská i treková kola a dětšké pokročilé cyklisty, málo technické úseky, hezké lesní cesty i nenáročné sjezdy,

Z Café Jamón vyrazíme do Keltského parku na naučnou stezku Dolní Břežany, která nás dovede až k cyklotrase 8226 (zde ještě spolu s A19) v ulici Na hrázi, kde si můžeme prohlédnout historický hasičský vůz. Přejedeme hlavní silnici Zbraslavskou a pokračujeme kolem známé soukromé školy Da Vinci po dobře značené cyklotrase.U kruhového objezdu se můžeme zajet podívat na architektonický skvost - budovu ELI - a pak pokračujeme po 8226. Nehceme-li jet po silnici můžeme za koncem zástavby zabočit vpravo do lesa na pěšinu značené NS Dolní Břežany, která nás dovede až k zelené turistické značce. Po té ale nepojedeme (místy zde nejde kolo ani vést, ale je potřeba ho nést na zádech:)) a proto pokračujeme po cestě na hraně lese - stále cyklotrasa 8226. Po cca 800m odbočuje cyklotrasa vlevo.

My budeme buď pokračovat lesní pěšinou rovně nebo zahneme doleva až nás 8226 dovede k modré turistické značce - zde zahneme vpravo. Doporučujeme zastavit se u showroomu dovozce Morgan Prague. Jsou to krásné "hračky" až srdce každého kluka zaplesá.

Obě varianty nás přivedou na Hradiště - rozcestí. Pokračujeme po zelené turistické značce asi 1km až k lesnímu odpočívadlu, kde zelená zahýbá v pravo, ale my pojedeme rovně přes Břekovou alej. Na křižovatce se žlutou se dáme doprava a dojedme k Arcibiskupskému altánku. Odměnou nám budiž krásný výhled na Vltavu.

Zpátky se vrátíme po žluté a pokračujeme po ní i výjezdem na Keltském oppidum. Více o historii místa zde: https://www.dolnibrezany.cz/keltske-oppidum-zavist-hradiste/d-5502. Po zevrubném seznámení s historií a geniem loci místa se vrátíme kousek po žluté a zabočíme vlevo na značenou Naučnou stezku Oppidum Závist, odměnou nám bude příjemný sjezd po kamenité cestě (buďme prosím ohleduplní k chodcům), který nás dovede zpět na Hradiště - rozcestí a odtud již po známé cestě zpět na náměstí do Café Jamón na něco dobrého:).