Caga Tio

Kdo nosí dárky ve Španělsku?

Kdo je strýček Caga a proč ho děti bijí klackem?

Během vánočních svátků je strýček Caga (Caga tio, dalo by se to přeložit jako "strýček kakánek" jedním z nejočekávanějších hostů ve španělských domovech v oblasti Katalánska a Aragonie. Veselá postavička je známá svou velkorysostí hlavně k malým dětem, kterým nabízí dárky navzdory tomu, jak s ní zacházejí. Podle tradice děti bijí Cagu dřevěnou holí a ten jim za to věnuje vánoční dárky. Zdá se to podviné? 

Caga tio nebo také Tio de Nadal (v katalánštině "Vánoční strýc" je malé dřevěné polínko, hezky oblečené s červenou čepičkou a usměvavým obličejem. Vánoční trhy jsou plné malých i velkých veselých polínek roztodívných výrazů i oblečků. 

Pověst praví, že strýček Caga přichází začátkem prosince, většinou kolem svátku neposkvrněného početí 8. prosince. Od těch, které navštíví očekává, že ho budou krmit suchým chlebem a sušenými fazolmi , starat se o něj a pečovat hlavně s blížícím se Štědrým večerem a Caga je za to odmění spoustou dárků.

Zvláštností je, že podle tradice děti poté, co o Caga tia několik dní láskyplně pečují,   jej  na štědrý večer stlučou dřevěným klackem, aby dostali co nejvíce dárků. Text tradiční katalánské koledy je poněkud přisprostlý, tedy raději nebudeme překládat:( s katalánským originálem by si asi poradil málokdo, tedy využijeme anglický překlad):

Poop, log,
poop nougats (turrón),
hazelnuts and mató cheese,
if you don't poop well,
I'll hit you with a stick,
poop, log!

Another common version is:

Log of Christmas,
poop nougats,
pee white wine,
don't poop herrings,
they are too salty,
poop nougats (turrón)
they are much better!

Na štědrý večer těsně před rozdáváním dárků chodí děti do vedlejší místnosti modlit se ke Strýčkovi a rodiče tak můžou "tajně" přinést dárky. 

Jak Caga vlastně vzniknul?

'Úplně přesně to nidko neví. Pravděpodobně původně rodiče nosili domů nahrubo opracované polínko jako symbol tepla.a světla, které dává člověku Země ve formě dřeva. Jak se tradice šířila, dostával Caga tio oblečky, čepičky a stával se stále oblíbenějším. 

V obalstí Katalánska a Aragonie má Caga tio stejnou roli jako Ježíšek u nás nebo Santa Claus v USA: